Tarihçe

Tarihçe
Ankara Üniversitesi Teknokent ‘Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Üniversitesi Ankara Üniversitesi’nin yüksek akademik ve bilimsel birikimini sanayi ile buluşturan yeri; Teknoloji Geliştirme Bölgesi’dir. Ankara Üniversitesi Teknokent, ‘Yaşam Bilimlerinde Öncü’ Ankara Üniversitesi’nin iştirakinde Türkiye’nin önemli Ar-Ge merkezlerinden biridir.Teknokent, Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş adıyla 2007 yılında ‘Devletin Fikir Mutfağı Ankara Üniversitesi’nin, Araştırma Geliştirme ve Bilim Parkı olarak kurulmuş, 2009 yılında faaliyete geçmiştir.
200 + Ofis
Ankara Üniversitesi Teknokent, Gölbaşı Merkez ile Türkiye’de ilk ve tek olan Keçiören Gıda Tarım ve Hayvancılık Tematik alanıyla iki kampüste, toplam 140 bin metrekare alanda Araştırma ve Geliştirme / Ar-Ge ve Üretim Geliştirme / Ür-Ge projeleri yürüten 220 Girişimci firmaya, 1300’e yakın Ar-Ge personeline ev sahipliği yapmaktadır. Teknokent, Türkiye’yi endüstriyel alanda en üst seviyelere çıkararak dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak buluşçu, yenilikçi, özgün yerli ve milli projeler geliştiren Girişimcileri bir araya getirir.
Yaşam Bilimlerinde Öncü Yapı
Yüksek teknolojiye dayalı Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan ürünleri markalaştırarak ulusal ve uluslararası pazarlara açmak amacıyla çalışan Girişimci firmalara Ankara Üniversitesi’nin yüksek akademik bilgi birikimiyle destek sağlamak, Teknokentin ve bünyesindeki Teknoloji Transfer Ofisi / TTO’nun asli görevlerinin başında gelir. Girişimci firmalar, Teknokent aracılığıyla 4691 Sayılı Ar-Ge Teşvikleri Kanunu’nda yer alan Vergi, SGK Primi gibi muafiyetlerden yararlanır, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca sağlanan teşviklerle ürünlerini geliştirir, büyümelerini gerçekleştirir. Ankara Üniversitesi Teknokent, bünyesinde Gen, Kök Hücre, Kanser Araştırmaları yapan Dünya çapında merkezlere ve laboratuvarlara da sahip olup, sunduğu hizmetlerle bilime insanoğluna, biyolojik çeşitliliğe büyük katkılar sağlar.